01 Temmuz 2011

AnoHana

Hemen bir itirafla başlayacağım. Ben bu animeyi izlerken, her bölümde zırladım. Evet, evet. Yanımda bir kutu peçeteyle izledim her bölümü... Tamam, en azından bir tane de olsa suratımı silmek için bir peçeteye ihtiyacım oldu. Çünkü bu seri, gerçekten de insanı gözyaşlarına boğuyor.Tam adı "Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai", Türkçesi ise "O gün gördüğümüz çiçeğin adını hala bilmiyoruz." olan anime, 2011 bahar sezonu animesiydi. Kişisel olarak söylersem, sezonun en sevdiğim animesi oldu.Hikaye ana karakterlerden Jintan'ın evinde başlıyor. Başta Jintan ve arkadaşı Menma'yı evde vakit geçirirlerken görüyoruz. Evet, buraya kadar her şey normal, garip bir şey yok. Ta ki asıl olayı anlayana kadar. Menma aslında on yıl önce trajik bir şekilde ölmüş küçük bir kız. Jintan'la olan bağlantısı ise, onun çocukluk arkadaşı olmasıdır. Ama garip olan daha başka şeyler de vardır. Mesela, Menma büyümüş olarak geri dönmüştür ve onu tek görebilen ise Jintan'dır.Jintan aslında kendini eve kapatmış bir gençtir, okula gitmeyi bırakmıştır. Çünkü on yıl önce olan bu olay, onu iyice içine kapatmıştır. Menma'yı görmeye başladığında, onu sadece kendi kafasında yarattığını düşünmeye başlar. Hatta Menma için sık sık "ore no sutoresu, ore no torauma/stresim, travmam" der. Fakat çok geçmeden anlayacaktır ki, Menma aslında kafasında değildir.Tabii ki bunu paylaşmak isteyeceği kişiler olur. Ve gidip anlatacağı kişiler ise, kendi gibi Menma'nın diğer çocukluk arkadaşları Anaru, Yukiatsu, Tsuruko ve Poppo olacaktır. Fakat bu öyle kolay bir şey değildir, çünkü artık hiçbiri arkadaş değildir. Menma'nın ölümünden sonra "Süper Barış Savaşçıları" adını verdikleri grupları dağılmıştır, bunun sebebi ise herkes Menma'nın ölümünden dolayı Jintan'ı sorumlu tutmaktadır.
Fakat Menma için, eski dostlar bir araya gelecektir. Çünkü Menma'nın geri dönebilmesi için, dileğinin yerine gelmesi lazımdır. Tabii önce Menma'nın asıl isteğinin ne olduğunu bulmaları gerekmektedir. Ve bu da öyle kolay olmayacaktır.
Sadece konusuyla değil, müzikleriyle bile insanın tüylerini diken diken eden bir seri AnoHana. Özellikle her bölüm sonunda, anime daha bitmeden giren kapanış şarkısı, insanı biraz daha hüzünlendiriyor. Kapanış Ai Kayano'ya , açılış ise Galileo Galilei'ye ait. Açılışı buradan dineleyebilirsiniz. İki şarkı da favori olacak kadar güzel.
Çizimlere gelirsek, Toradora ve Katekyo Hitman Reborn'un karakter tasarımcılarından çıkmış bir seri. Anlayacağınız oldukça hoş çizimleri var.
Bu animeyle ilgili bir şey daha var ki, o da çevre tasvirleri aslında gerçek. Chichibu şehri baz alınmış. Şehir valisi animenin şehir turizmine katkıda bulunacağını düşünüyor. Hatta bir fan grubu oluşturulmuş ve hepsi de Jintan'ın (ilk ve üçüncü resimde görülen) kırmızı tişörtüyle geziyorlar. Mesela, ilk resimde görülen köprü için buraya bakabilirsiniz.
Sonuç olarak, trajedi seviyorsanız, kesinlikle kaçırmayın. "Ben ağlamaya gelemem, sonra kötü oluyorum" diyorsanız, yine kaçırmayın. Çünkü izlediğinize asla pişman olmayacağınız bir seri.


AnoHana Kapanış / Ai Kayano - Secret Base

4 yorum:

 1. Ne zamandır anime izlemiyordum *-* Bu yazı ilaç gibi oldu hemen okuduğum gibi başladım animeye. 3. bölümdeyim şu an. Çok hoş ilerliyor *-*
  -Uzun zamandır tumblr'da resimlerini görüp "hangi anime bu" diye ufak ufak etrafa bakındığım da olmuştu. Oh mis merakım da giderildi...

  YanıtlaSil
 2. Peçeteleri de hazır ediyorsundur inşallah. Zira sonlara doğru daha bir "böhüeeee" moduna girdiriyor.

  YanıtlaSil
 3. An itibariyle anime bitti. Yanıma almadığım peçeteler için kendimi kızıyorum. Yanaklarım yapış yapış oldu be... Çok tatlı, çok hoş bir seriydi.

  YanıtlaSil
 4. Eh, boşuna peçete uyarısı yapmıyoruz yani. Zaten son bölüm 10 bölüm değerinde ağlatıyor.

  YanıtlaSil