25 Ocak 2010

Favori Karakterler

Favori karakterlerim tabii ki buradaki kadar değil. Hepsini ayrı ayrı yazmaya kalkışsam uzuuun bir süremi alır. Aşağıdakiler dışındaki favorilerim için sizi [şuraya] alayım.
Atsushi Otani: Lovely Complex'in ana karakterlerinden. Biraz kalın kafalı biraz odun falan ama LovCom izleyip de bu karakteri sevmeyen yoktur. Bir erkek için biraz kısa falan ama basketbol takımının da kaptanı. Eh doğal olarak da okulun popülerlerinden.
Badou Nails: Nikotin hastası, sigarasız kaldığında gözü dönerek bir sadiste dönüşen insan. Ama normalde tam aksi olan, biraz korkak bir karakter. Kendisi Dogs mangasından.
Beatrice: Psikopat kadın karakterler listesi oluşturulsa herhalde ilk 3'e girer. Öyle güzel bir hanımefendi olduğuna bakmayın, ciddi derecede iğrenç öldürme yöntemlerine sahip birisi. Kendisi Umineko no Naku Koro ni'nin Golden Witch'i.
Claire Stanfield: Başka bir psikopat karakter daha. Öldürmeyi pek seven bir şahıs. Zaten Baccano! izleyenler bilir. Adam tüm seri boyunca kanla kaplı.
Death the Kid: Simetri hastası, pek saygıdeğer Shinigami-sama'nın biricik oğlu. Simetri konusunda o kadar takıntılı ki sırf uyum için iki silah taşıyor. Ama Bu takıntısının aksine saçları hiç de simetrik değil. Soul Eater'ın gözde karakterlerinden.
Dr. Shamal: Çapkın, İtalyan, mafya üyesi. Katekyo Hitman Reborn! serisine göre dünyanın en iyi doktorlarından fakat sadece kadın hastalara bakıyor. Ayrıca çok tehlikeli bir suikastçı. Seride de peşinden koşmadığı kadın yok.
George Koizumi: Paradise Kiss'in lideri denilebilecek karakter. Moda konusunda bir deha. Ayrıca serinin en taş karakteri. Kadınları geçtim, bazı erkekler bile onun peşinde.
Gokudera Hayato: Katekyo Hitman Reborn!'un agresif karakteri. Evet, sinirlenmediği bir bölüm bile yok. Kendisi Vongola Juudaime(10th)'in sağ kolu. Bomba uzmanı. Animede sigara içmese de mangada bildiğin "chain smoker". Dr. Shamal'ın öğrencisi.
Kazuichi 'Pin' Arai: Kimi ni Todoke'de sınıf öğretmeni olarak gördüğümüz karakter. Kendini çok yakışıklı, zeki kısacası süper bulan Pin seride en sevdiğim karakterlerden. Böyle hocam olsun, bir milyar borcum olsun. Ya da olmasın lan, bilemedim.
Kyoya Hibari: Ve yine Katekyo Hitman Reborn!. Başka bir psikopat diyebiliriz Hibari için. En ünlü sözü "Kami korosu" yani "I will bite you to death.". Okulun disiplin kurulu başkanı, kendisi de öğrenci olmasına rağmen diğer öğrencilerin korkulu rüyası.
Lambo: Evet, tekrardan Katekyo Hitman Reborn! diyorum. Seride genellikle 5 yaşında gördüğümüz Lambo aslında gelecekte bildiğin "taş" mertebesine ulaşan karakterlerden. 15 yaşında pek hoş olan ama 25 yaşında herkesi şoka uğratan bir tip. Her yaşını pek sevdiğimiz Lambo küçükken bir sulugöz iken 25 yaşında şimşekleri -evet, bildiğin şimşek- oyuncak gibi oynuyor. Kendisinin 10-year-bazooka'yı daha çok kullanmasını diliyorum.
Lelouch Lamperouge: Code Geass = Lelouch. Japonya'yı İngiltere'nin elinden kurtarmak için her şeyi yapan karakter. Zeki, hatta yaşı için fazla zeki. Satranç ustası. Lelouch için ne yazsam yersiz olacak. İzleyin görün.
Noda Megumi: Gyaboo~ ve Mukyaa! bu karakteri özetleyecek iki kelime. Nodame Cantabile'nin en sevilen karakteri. Hatta en sevdiğim kadın karakter. Pasaklı, çocuksu, yetenekli. Tabii bir de aşık. Ama o bayık tiplerden değil. Fanınım Nodame!
Risa Koizumi: Lovely Complex diyorum yine. Atsushi Ootani'ye aşık ama yukarıda da dediğim gibi Ootani'nin kalın kafası Risa için problem. Tabii bir problemi daha var Risa, Ootani'den 14 cm uzun! Kardeşim olsa severim bu kızı.
Rokudo Mukuro: Yine Katekyo Hitman Reborn! diyeceğim. Ama suç mangakada, kadının karakterlerinin %90'ı taş. Neyse. Bir gözü kırmızı olan Rokudo bir çok şeyi kontrol edebiliyor. Aslında kendisi pek "psişik" bir karakter. Ve psikopat listesinden biri daha. Mafyadan nefret etse de kendisi kısmen Vongola ailesinin bir üyesi.
Ryuu Sanada: Kimi ni Todoke'nin sessiz çocuğu. Böyle tam arkadaş olunacak bir tip. Ve kimse kusura bakmasın Kazehaya'dan da daha iyi. İsim hatırlama konusunda ise çok kötü. "Perfect bro"
Sawako Kuronuma: Kimi ni Todoke'nin ana karakteri. Tek istediği arkadaş edinmek olan biri. Fakat görüntüsünden dolayı herkes kendisini "Sadako" demekte. (The Ring'den bildiğiniz Samara'nın Japon -asıl- versiyonu) Kendisi pek sevimli ve tatlı olan Sawako hakkında mangakanın söylediklerine bir bakalım;"Tüm çizdiğim karakterler çocuğum gibi ama Sawako daha çok torunummuş gibi hissediyorum." Bunu da bu yazının hemen yanına yaptığı, Sawako'ya para uzatarak "Git kendine sakız al" dediği çizimle destekliyor. Hah işte o duyguyu ben bile hissediyorum işte.
Sebastian Michaelis: En karizmatik erkek karakterler listesinin başına geçebilecek bir karakter. Kuroshitsuji'nin uşak karakteri. Ama kendisi aslında bir şeytan. Çatalla bile adam öldürebilir. Hatta onu özetleyen söz şudur; "I am one hell of a butler."
Shunsui Kyouraku: Bleach karakterlerinden olan Shunsui 8. takımın kaptanı. %80 sarhoş olarak gördüğümüz karakter kavga etmeyi pek sevmeyen, rahatına düşkün biri. Ama bu özelliklerinin aksine aslında kendisi serinin en güçlü adamlarından. Ama biz onun, o tembel hallerini seviyoruz.
Spirit: Bir Soul Eater karakteri daha. Kendisi ana karakterlerden Maka'nın babası. Ayrıca Shibusen'in en güçlü "Death Scythe"i. Boşanmış olduğu karısını aslında çok sevse de gece kulüplerinden çıkmayan birisi. Soul Eater'ın komedi kaynaklarından biri.
Tasuku Kurosaki: Dengeki Daisy'nin Daisy'si. Yumuşak kalpli olmasına rağmen sadist davranışlar sergileyen -tamam, bazen gerçekten sadist-, aşık olsa da bunu gizleyen karizmatik ve yakışıklı karakter. Ağzından sigarası düşmeyen ve sürekli online mahjong oynayan Kurosaki aynı zamanda bir bilgisayar uzmanı.
Urahara Kisuke: Bleach izleyip de şu adamı sevmeyen var mıdır? Shunsui gibi pek bir rahatına düşkün olan Urahara, serinin yine en güçlü karakterlerinden. Özellikle şapkasını pek sevdiğim Urahara karizmatik karakterler listemden. Benihime'sinin bankai halini ise tüm fanlar olarak merak etmekteyiz.

19 Ocak 2010

Anime + Müzik = Leziz

Soul Eater Op2
Tommy Heavenly6 - Paper Moon


Katekyo Hitman Reborn Op5
Masami Mitsuoka - Last Cross


Katekyo Hitman Reborn Op7
SxOxU - Funny Sunny Day


Bleach Op1
Orange Range - *~Asterisk


Bleach Op3
High and Mighty Color - Ichirin no Hana


Bleach Op7
Asian Kung-Fu Generation - After Dark


Bleach Op11
Porno Graffiti - Anima Rossa


Kimi ni Todoke Op
Tanizawa Tomofumi - Kimi ni Todoke


Baccano! Op
Paradise Lunch - Gun's & Roses


Durarara!! Op
Theatre Brook - Uragiri no Yuuyake


Death Note Op2
Maximum the Hormone - What's Up People?!


Death Note End2
Maximum the Hormone - Zetsubou Billy


Detroit Metal City Op
DMC - SatsugaiGANTZ Op
Rip Slyme - Super Shooter


Higurashi no Naku Koro ni Op
Eiko Shimamiya - Higurashi no Naku Koro ni


Kuroshitsuji Op
SID - Kiss of Monochrome


Nana Op1
Anna Tsuchiya - Rose


Paradise Kiss End
Franz Ferdinand - Do You Want To


Vampire Knight Op
ON/OFF - Futatsu no Kodou to Akai Tsumi


Vampire Knight - End
Wakeshima Kanon - Still Doll

18 Ocak 2010

Nodame Cantabile

Gyabooo~


Klasik müzik, aşk ve daha çok müzik. Tabii ki bunlar Nodame Cantabile'yi özetlemeye yetmez ama bir giriş yapabiliriz.
Seriye ismini veren ana karakterlerimizden Noda Megumi -kısaca Nodame- 21 yaşında bir müzik öğrencisidir. Alanı piyano olan Nodame nota okumaktan nefret eder ve her şeyi kendi kafasına göre çalar. Buna rağmen aslında çok yeteneklidir ve duyduğu bir parçayı bir dinlemede ezberleyebilir. Bu özelliklerinin aksine Nodame çok dağınık ve pistir. Evine aslında çöp yuvası diyebiliriz.

Diğer ana karakterimiz Shinichi Chiaki 22 yaşında, Nodame ile aynı okuldan bir öğrencidir. Alanı piyanodur ama aynı zamanda çok iyi keman çalmaktadır. Hatta okulun en yetenekli öğrencisidir. Fakat onun hayali orkestra şefi olmaktır. Nodame'nin aksine çok titiz ve mükemmelliyetçidir.

İki karakterin tanışması Chiaki'nin eve sarhoş gidip daha içeri giremeden kapıda sızmasıyla başlar. Aslında Chiaki aynı zamanda Nodame'nin komşusudur. Sabah güzel bir melodi ile uyanan Chiaki gözünü açtığında şoka uğrar, çünkü çöp yuvasının içindedir ve karşısında Nodame piyano çalmaktadır.
Birkaç gün sonra Nodame'nin evinden balkonuna gelen çöp suyundan -öeh be Nodame!- sonra Chiaki daha fazla dayanamaz ve Nodame'nin evini temizler, yemek yapar. Yemek yeme olayına alışan aynı zamanda bir obur olan Nodame de -kendisi yemek yapmayı beceremediğinden- sürekli Chiaki'ye yemeğe gitmeye başlar. Tabii bir de Nodame çoktan Chiaki'ye aşık olmuştur.
Serinin müzikleri için yorum yapmak yapılacak en büyük saçmalık olur. Çünkü tüm seri boyunca klasik müziğin en önemli isimlerinin eserlerini dinliyorsunuz. Güzel bir ayrıntı olarak da, her eser duyulmaya başlandığında kenarda bir yerde eserin adı ve kime ait olduğu hemen beliriyor.

Seri boyunca Nodame'den en çok duyacağınız iki kelimeden biri "Gyaboo~", diğeri ise "Mukyaa!". Nodame de serinin en sevimli karakteri. Zaten animeye türlü komediyi sokan da yine o.
Animenin iki OVA'sı bulunmakta. Aynı zamanda Nodame Cantabile - Paris Hen ve henüz başlayan Nodame Cantabile Finale şeklinde serinin devamı var.
Klasik müzik severlerin zaten bayılarak izleyeceği bir anime olan Nodame Cantabile'ye josei severlerin de bakmasını tavsiye ederim. Hem müzik hem romantizm hem de komedi ziyafeti yaşayacaksınız.

Bakuman14 yaşındaki Moritaka Mashiro, mangaka olan amcası Nobuhiro Mashiro'nun ölümünden sonra mangaka olma hayallerinden vazgeçmiş, gelecekte ne olacağına karar verememiş, çok yetenekli bir çizerdir.
Mashiro'nun sınıf arkadaşı olan Akito Takagi ise sınıfın en zekisidir ve yazdığı hikayelere çizim yapabilecek bir ortak aramaktadır.
Bir gün Mashiro derste, hoşlandığı kız olan Miho Azuki'nin gizlice resmini çizer. Fakat defterini okulda unutur. Defterini almak için geri döndüğünde, defterin Takagi'nin elinde olduğunu görür. İşte hikaye burada başlar. Takagi Masihro'ya, çizimlerini çok beğendiğini söyler ve ortaklık teklif eder. Ama Mashiro teklifi reddeder.
Takagi Mashiro'yu ikna etmek için Mashiro'yu Azuki'nin evinin önüne götürür, ve Azuki'yi çağırır. Aslında Azuki seiyuu (seslendirme sanatçısı) olmak istemektedir ve Takagi bunu başından beri bilmektedir. O anda bunu öğrenen Mashiro kendini tutamayarak Takagi ile birlikte manga hazırlayacaklarını, eğer anime teklifi alırlarsa Azuki'nin seslendirme yapmasını istediğini söyler. Azuki teklifi kabul eder ve Mashiro yine kendini tutamayarak bir teklifte daha bulunur; ikisinin de hayalleri gerçekleştiğinde Mashiro Azuki ile evlenmek istediğini söyler. Azuki hiç beklenmedik bir şekilde bu teklife de evet der. Ama bir şartı vardır. Bu olana kadar birbirlerini sadece mesajlarla destekleyeceklerdir ve asla konuşmayacaklardır.

Bu olaydan sonra Mashiro ve Takagi hemen işe başlarlar ve mangaka olma yolunda ilerlerler.
Weekly Shounen Jump'da yayınlanan manganın hikayesi Tsugumi Ohba'ya çizimleri ise Takeshi Obata'ya ait. Aslında bu isimleri anime/manga dünyasının şaheserlerinden Death Note'dan bilenler bilir. Death Note'dan çok farklı bir hikaye de olsa çok başarılı bir seri. Ve mangaka hikayesi olmasından dolayı birçok mangaya gönderme var. Ekim 2010'da ise anime uyarlaması geliyor.

Sırf Tsugumi Ohba ve Takeshi Obata için bile okunabilir. Ayrıca sürekli fantastik mangalar okumaktan sıkılan bünyelere ilaç gibi gelecek bir seri.