13 Aralık 2010

Yumemiru Taiyou

Hazır bugün elimi bloguma atmışken, yazı yazmaya devam edeyim dedim. Hatta bu zamana kadar hakkında yazı yazmadığım için utanmam gereken iki manga var. Biri Strobe Edge, diğeri ise Yumemiru Taiyou. Yumemiru ile başlayalım bakalım. >Türkçe çevirisini arıyor iseniz buraya gitmeniz de yeterli olacak.<

Shimana Kameko, adından nefret eden bir lise öğrencisidir. Annesini uzun zaman önce kaybetmiştir, babası ise tekrar evlenmiştir. Hatta bir erkek kardeşi bile dünyaya gelmiştir. Hemen kötü baba falan var sanmayın, aslında çok anlayışlı bir baba ve üvey anneye sahip! Ama nedense Shimana kendini bu ailenin içine bir türlü sokamaz ve bir gün evden kaçmaya karar verir.

Evden kaçtığı sabah aval aval etrafa bakınarak yürürken yerde bir şeye çarpar. Çarptığı ise bir "şey" değil, bir "kişi"dir. Çarptığı kişi yani Taiga, Shimana'nın evden kaçtığını hemen anlamıştır, ve bir ev sahibi olduğunu, isterse onun "yurt" benzeri apartmanında kalabileceğini söyler. Tabii Taiga'nın geceyi sokakta geçirmiş olma sebebi vardır ki evlere şenlik! Onu da okuyun artık.

Her neyse, Taiga Shimana'ya 3 şart koşar. 1.'si; neden evden kaçtığını anlatacaktır. 2.'si evinin anahtarını okula gidip Asahi'den, o olmadı Zen'den almasını ister. 3. şart ise bu 2'sini başarabilirse açıklanacaktır.

Karakterlere gelirsek; Taiga ev sahibi. 21 yaşında ama ruhu 18. Çoğu zaman asabi takılıyor ama aslında evinde kalan çocukların hepsini de çok seviyor. Üstelik her zaman kimono ile dolaşıyor. Asahi ise, shoujo serilerinin tipik erkek karakterlerinden. Yakışıklı, çalışkan, güleryüzlü, herkesle arası iyi. Ayrıca iyi yemek yapıyor. Hayali ise avukat olmak. Zen'e gelirsek, panda hastası. Evet, Zen'i özetleyecek şey kesinlikle bu! Shimana'dan daha fazla bahsetmeme gerek var mı?
Yumemiru Taiyou oldukça başarılı. Beni en çok güldüren ise, karakterlerin surat ifadeleri oluyor. Ama bazen okurken gerçekten kahkaha patlatmama sebep olacak kadar iyi. Taiga'nın sinir bozuklukları, Zen'in her yerden panda oyuncakları ile fırlaması yetiyor zaten.


Manga'nın bir de drama cd'si var. İsterdim ki, Taiga'yı Tomokazu Sugita seslendirmiş olsun, ama maalesef değil. Kendisine ses veren kişi Morita Masakazu, nam-ı diğer Kurosaki Ichigo'muz olmuş. Zen'i ise Suzumura Kenichi (DGM - Lavi, Gintama - Sougo Okita) seslendirmiş ve kanımca cuk oturmuş. Diğer seiyuuları ise açıkçası şu anda hatırlamamaktayım.

[Taiga cesaret testi yapmayı teklif ettiğinde]Hiç yorum yok:

Yorum Gönder