08 Mart 2010

Pandora Hearts

Yine uzun bir aradan sonra bir şeyler yazmanın vakti geldi. En son Heart no Kuni no Alice dedim, bu sefer de Alice in Wonderland referanslı bir seri hakkında yazsam fena olmaz.
Pandora Hearts bir shounen serisi. Evet, resimlere bakınca "nasıl ya?" denilebilir, çünkü çizimler shoujoya daha yakın. Ama bu durum akla hemen yine bir shounen serisi olan Kuroshitsuji'yi getiriyor. Mangası da aylık GFantasy'de yayımlanıyor ve hala devam etmekte. Fakat ben animesini tanıtacağım.
Konuya gelirsek;
Dört büyük dük ailelerinden biri olan Vessaliusların oğlu Oz Vessalius 15 yaşına henüz girmiştir. Oldukça zengin ve rahat bir yaşamı olan Oz'un annesi yoktur ve babasıyla da arası hiç iyi değildir. En yakın arkadaşı Gilbert ve kız kardeşi Ada'dan başka kendine yakın gördüğü tek kişi babası yerine koyduğu amcası Oscar Vessalius vardır.
15. yaş günü için yapılan törende Oz'un tüm hayatı değişir. Daha önce hiç görmediği birkaç kişi tarafından Oz "Abyss" denilen hapishaneye gönderilir. Abyss'in hiçbir çıkışı yoktur ve burada "chain" denilen yaratıklar(!) vardır.
Oz, Abyss'te Alice isminde bir kızla tanışır. Aslında bir chain olan Alice Oz'a, eğer bir kontrat yaparlarsa gücünü kazanabileceğini ve onu Abyss'ten çıkarabileceğini söyler. Oz bunu kabul eder ve sonunda Abyss'ten kurtulur. Fakat bir problem vardır. Çünkü Oz'un döndüğü dünya kendi zamanı değildir. Aslında aradan 10 yıl geçmiştir.
Hikayesi oldukça güzel olan seri bir çırpıda izleniyor. Anlatımı oldukça akıcı. Ayrıca komedinin dozu harika bir şekilde ayarlanmış. Komedinin de ana kaynağı favorilerimden olan Xerxes Break ve sürekli omzunda taşıdığı oyuncağı Emily. (Emily'nin Break'in direkt söylemediklerini hiç çekinmeden söylemesi, Break'in masanın altından, dolaptan hiç beklenmedik anlarda çıkması ya da tatlı yiyecekler takıntısı) Ayrıca asıl hastası olduğum karakter -kawaii- Gilbert'ın Oz'a yapıştırdığı cevaplar. Tabii ki Gilbert komedide Break'e yaklaşamaz.

Oz bir kızla konuşurken;
Oz: then, this flower and you, will continue to bloom inside of me.
Gilbert: Which host club did you get that line from?
Animenin sonu biraz havada kalmış olsa da fantasy sevenlerin bakması gereken bir seri. Benim şu anda tek dileğim Pandora Hearts'a ikinci sezonun yapılması -ki son bölüm devamı gelecek der gibiydi- Ayrıca bishie seven kızlar da mutlaka baksın (:D) çünkü seride tahmininizden fazla yakışıklı var. (Evet, bishieleri seviyorum.)
Bu seferlik bu kadar, ja ne!

2 yorum:

 1. harika bir tanıtım.

  Gilbert karakterini DGM'den takıntılı olduğum Tyki'ye benzettiğim için başlamayı planlıyordum, böyle güzel yorumlar okuyunca da ister istemez haneye katıcam.^^

  Bu arada baya bi resimlerine baktım, harbiden bishie cenneti ^^

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim ^^

  Gilbert görüntü olarak Tyki'ye benzese de karakterleri çok farklı. Yine de Gilbert candır, hastasıyım, yerim. XD

  YanıtlaSil