18 Ocak 2010

Nodame Cantabile

Gyabooo~


Klasik müzik, aşk ve daha çok müzik. Tabii ki bunlar Nodame Cantabile'yi özetlemeye yetmez ama bir giriş yapabiliriz.
Seriye ismini veren ana karakterlerimizden Noda Megumi -kısaca Nodame- 21 yaşında bir müzik öğrencisidir. Alanı piyano olan Nodame nota okumaktan nefret eder ve her şeyi kendi kafasına göre çalar. Buna rağmen aslında çok yeteneklidir ve duyduğu bir parçayı bir dinlemede ezberleyebilir. Bu özelliklerinin aksine Nodame çok dağınık ve pistir. Evine aslında çöp yuvası diyebiliriz.

Diğer ana karakterimiz Shinichi Chiaki 22 yaşında, Nodame ile aynı okuldan bir öğrencidir. Alanı piyanodur ama aynı zamanda çok iyi keman çalmaktadır. Hatta okulun en yetenekli öğrencisidir. Fakat onun hayali orkestra şefi olmaktır. Nodame'nin aksine çok titiz ve mükemmelliyetçidir.

İki karakterin tanışması Chiaki'nin eve sarhoş gidip daha içeri giremeden kapıda sızmasıyla başlar. Aslında Chiaki aynı zamanda Nodame'nin komşusudur. Sabah güzel bir melodi ile uyanan Chiaki gözünü açtığında şoka uğrar, çünkü çöp yuvasının içindedir ve karşısında Nodame piyano çalmaktadır.
Birkaç gün sonra Nodame'nin evinden balkonuna gelen çöp suyundan -öeh be Nodame!- sonra Chiaki daha fazla dayanamaz ve Nodame'nin evini temizler, yemek yapar. Yemek yeme olayına alışan aynı zamanda bir obur olan Nodame de -kendisi yemek yapmayı beceremediğinden- sürekli Chiaki'ye yemeğe gitmeye başlar. Tabii bir de Nodame çoktan Chiaki'ye aşık olmuştur.
Serinin müzikleri için yorum yapmak yapılacak en büyük saçmalık olur. Çünkü tüm seri boyunca klasik müziğin en önemli isimlerinin eserlerini dinliyorsunuz. Güzel bir ayrıntı olarak da, her eser duyulmaya başlandığında kenarda bir yerde eserin adı ve kime ait olduğu hemen beliriyor.

Seri boyunca Nodame'den en çok duyacağınız iki kelimeden biri "Gyaboo~", diğeri ise "Mukyaa!". Nodame de serinin en sevimli karakteri. Zaten animeye türlü komediyi sokan da yine o.
Animenin iki OVA'sı bulunmakta. Aynı zamanda Nodame Cantabile - Paris Hen ve henüz başlayan Nodame Cantabile Finale şeklinde serinin devamı var.
Klasik müzik severlerin zaten bayılarak izleyeceği bir anime olan Nodame Cantabile'ye josei severlerin de bakmasını tavsiye ederim. Hem müzik hem romantizm hem de komedi ziyafeti yaşayacaksınız.

2 yorum:

  1. Noda x Chikai ikilisinin, bize sunduklarını izlerkenki keyfi birçok seri izlemiş olarak söylemem gerekir ki çoğu seride bulamadım.

    Büyük yargılarla (olumsuz yönde) başladığım bir yapımdı ama seriyi noktaladığım anda (Final sezonu hariç T___T) bu beslemiş olduğum yargıya dahil hiçbir kırıntıyı ortada bırakamadım.Her yönüyle zevk alarak izledim ama sanırım en çok da içerisinde yer alan klasik müziğiyle beni etkileyen bir yapımdır,gerçi Chiaki ve Noda arasında yaşananları da göz ardı edemem.Hİçbir zaman sevebileceğimi düşünemediğim Noda karakterini bile sevdirdiyse bana,seri için çok da başka bir şey diyemiyorum aslında, izlendiğinde ne demek istediğim kesinlikle anlaşılacaktır.

    Tek hissettiğim eksiklik ise kısa bir an olsa da görmekten büyük haz aldığım Chikai'nin,Noda'ya sarılışın anını çok az izleyebilmiş olmaktı.

    YanıtlaSil
  2. Ah Itır'ım, o eksiklik son sezonda da vardı. Tüm sezon aşklarına değil, işlerine odaklıydı çünkü. İçim gitti resmen, o 11 bölümde sadece bir kere öpüştüler T_______T

    YanıtlaSil