06 Ağustos 2009

Death Note

"The human whose name is written in this note shall die."
Bu, çok zeki bir lise öğrencisi olan Yagami Light'ın okul bahçesinde bulduğu defterin içinde yazan ilk cümledir. Ve devam eder;

"-This note will not take effect unless the writer has the person's face in their mind when writing his/her name. Therefore, people sharing the same name will not be affected.
-If the cause of death is written within 40 seconds of writing the person's name, it will happen.
-If the cause of death is not specified, the person will simply die of a heart attack.
-After writing the cause of death, details of the death should be written in the next 6 minutes and 40 seconds."
Light'a bunlar çok saçma gelse de, defteri eve götürür. Merakına yenik düşer ve televizyonda gördüğü teröristin adını deftere yazar. 40 saniye sonra suçlunun öldüğü haberi yayımlanır. Bu olayın bir tesadüf olduğunu düşünen Light, bir deneme daha yapar. Bu sefer gerçekten işe yaradığına inanır. Bunun üstüne, tüm suçluların adını deftere yazma, Japonya'yı suçlulardan arındırma kararı alır.
Aradan geçen 5 günden sonra, Ryuuk adındaki Shinigami, Light'ın odasına gelir. Ryuuk'un kendisini öldüreceğinden korkan Light, aslında onun hiçbir şey yapmayacağını anlar. Çünkü Ryuuk ona, dünyaya düşen bir ölüm defterinin, onu bulana ait olduğunu söyler. Fakat bir şey daha vardır; defteri kullanan kişi ne cennete, ne de cehenneme gidebilecektir.
Japonya, hapishanelerdeki suçluların sürekli ölmesiyle çalkalanır. Light ise tüm Japonya'da gizli kimliği Kira ile ün yapar. Olaylar işin içinden çıkılmaz hale dönünce devreye dünyanın en iyi dedektifi L girer. Ve bundan sonra iki deha karakterin birbirlerini alt etme çabaları başlar.
Türünün en iyi örneklerinden biri Death Note. Tüm animeyi "nasıl yaa, nasıl yaaa?!" nidalarıyla izliyorsunuz. Özellikle Light ve L'in ne kadar ince plan yaptıklarını görünce, animenin (daha doğrusu manganın) yaratıcılarının ne kadar iyi bir iş çıkardığını anlıyorsunuz. Animenin soundtrackleri ise çok başarılı. L's Theme B şiddetle tavsiye edilir.
Anime severlerin arşivinde bulunması gereken bir anime, Death Note. Şaheserler arasında yerini çoktan almış durumda.

"All humans will, without exception, eventually die."


2 yorum:

  1. defteri kullanan insan ölüncee şinigami oluyo dimi ??

    YanıtlaSil
  2. Adsız'ın yorumuna adsız olarak cevap veriyorum:
    Hayır olmuyor.
    Yazıya yorum: Deathnote izlediğim ilk anime ve beni animelere bağlayan kraldır. Candır, canımdır, ilk göz ağrım ve ilk göz torbalarımın yaratıcısıdır :D İzlemeyen çook şey kaybeder. Psikolojiktir, bir türlü ölmeyen bir başrol ve yanında salak kız vardır. Harikadır :)

    YanıtlaSil