10 Ağustos 2009

Bokura Ga Ita [We Were There]

Yano: What's happiness?
Nana: I wonder what it is... That's tough one. Um... Uh...Nanami Takahashi liseye yeni başlamış bir kızdır. Yano Motoharu'yu okulda ilk gördüğünde ondan etkilenir. Zaten Yano okulun en popüler öğrencisidir ve Nana ile aynı sınıftadır. Nana, başka bir sınıf arkadaşı olan Yuri Yamamoto'nun, Yano ile daha önce de aynı okulda olduğunu öğrenir. Yano hakkında bir şeyler öğrenmeye çalışan Nana, Yuri'ye onun hakkında soru sorar. Yuri ise Yano'dan nefret ettiğini söyler. Bir süre sonra Nana, Yuri'nin ablası olan, Yano'nun eski kız arkadaşının trafik kazasında öldüğünü öğrenir. Bir şey daha vardır; Yano hala eskiyi unutamamıştır. Buna rağmen Nana, Yano ile çıkmaya başlar.


İlk bölümlerinde yavaş ilerleyen anime aslında başlarda sıkabiliyor. Ama biraz sabredince bölümler daha heyecanlı olmaya başlıyor. Nana'nın ise her bölümde gözü yaşlı olması bir yerden sonra bunaltmaya başlıyor. Eğer bunlara fazla takılmazsak izlenebilir bir anime. Hikayesi de iyi. Konuşmalar ise derin ve anlamlı.


Müzikler anime ile çok uyumlu. Slow ağırlıkta ve sahnelerin çoğunda kullanılmakta. Çizimleri kötü değil ama burunları ilk başta rahatsız edici gelebiliyor. Fakat her animenin kendine has bir tarzı vardır, bu da Bokura Ga Ita'nın tarzı.Fazla duygusal olmayı seviyorsanız bu animeyi kaldırabilirsiniz. Ama tam tersi iseniz hiç başlamayın. Yine de türünde iyi bir örnek. Hatta mangası 2005 yılında en iyi shoujo ödülünü aldı.Nana: Ah! Something warm.
Yano: Something warm?
Nana: Yeah! Like a steamed meat bun or a roasted sweet potatoes. Something warms you up on a cold day. Something soothes your heart.
Yano: A steamed bun, huh?
Nana: Well, it can be anything like a book you like or a CD. Or someone you like...
Yano:Let's go get some steamed meat buns. It's already the season for steamed buns?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder